Blog

Jozef Kozák: Potrat nie je normálna vec. Normálne je pomôcť tehotnej žene a jej dieťaťu

Rozhovor s Jozefom Kozákom, ktorý je jedným z organizátorov pochodu Bratislava za život. Rozhovor vyšiel na portáli www.postoy.sk.

 

jozko_pozvanka

 

Pred pár dňami si bol na českom Pochode pro život v Prahe. Aké to bolo?

Veľmi sa mi páčilo, že Hnutí pro život predstavilo projekt pomoci tehotným ženám v núdzi Nesoudíme, pomáháme. Aj názov sedí. Pražský pochod je nábožensky ladený, Bratislavský je občiansky. Bratislava je viac o oslave života, Praha o legislatívnych požiadavkách. Cieľ je totožný. Záchrana ľudského života.

Prečo je treba život chrániť už od počatia? Nie je to témou iba pre úzkoprsých extrémistov (bigoťákov, talibancov… :)?

Dnes koľkí z nás by sme považovali za normálne a správne ukryť židovské dievča počas II. svetovej vojny? Alebo černocha pred jeho otrokárom v USA pred 200 rokmi? Asi všetci. Dokonca by sme v tom videli aj určitú mieru rizika, napätia, hrdinstva, jedná sa predsa o záchranu ľudského života. Áno, robili by sme správnu a normálnu vec. No a to isté platí o živote detí, ktoré sa ešte nenarodili, s tým rozdielom, že oni sú ešte bezbrannejšie. Nemôžu kričať, utekať a ani prosiť. Nemajú sa kam skryť.

Chrániť život od počatia je správna vec, povinnosť. Chceme všetkým povedať, že potrat nie je normálna vec a takéto „riešenie“ neberieme. Normálne je pomôcť tehotnej žene a jej nenarodenému dieťaťu a chrániť ich pred zlom potratu.

A k tomu extrémizmu, pozri na mňa, vyzerám ako bigoťák alebo talibanec? Ak, tak skôr ako mafián. Mafián, čo chráni život :-). Ale teraz vážne, tím Bratislava za život tvoria úplne normálni ľudia. Študenti, slobodní, manažéri, technici, učitelia, manželia, všetko otvorení, kreatívni mladí ľudia. Žiadni extrémisti. A rovnakí sú aj ľudia, čo chodia na Bratislava za život. Sú normálni a zároveň „cool“. Príď sa v nedeľu pozrieť na námestie a uvidíš. Chrániť život je nielen správne a spravodlivé, ale aj „cool“.

Spomínal si, že témou tohtoročnej Bratislavy za život by mala byť pomoc tehotným ženám. Akým spôsobom sa to urobí?

Analyzovali sme niektoré konkrétne projekty pomoci tehotným ženám v núdzi, o štyroch takýchto projektoch sme pripravili informatívny leták, ktorý chceme, aby ľudia po pochode zobrali a zaniesli do svojho okolia. Počas pochodu predstavia krátko tieto

projekty ľudia, ktorí sa im venujú. Chceme, aby všetci odchádzali z pochodu s vedomím, že v prípade, že ich suseda alebo spolužiačka bude v núdzi potrebovať pomoc, aby jej mohli pomôcť a poradiť, kam sa obrátiť.

Po pochode chceme s informovaním pokračovať, hľadáme kreatívny spôsob, ako to šíriť ďalej. Ambíciou je, aby každá tehotná žena v núdzi o možnej pomoci vedela.

Prečo o takýchto formách pomoci verejnosť takmer vôbec nevie?

Neviem, možno aj preto, že v minulosti sa kládol väčší dôraz na legislatívne kroky ako konkrétnu pomoc. Máme pred sebou veľkú výzvu.

Koľko je na Slovensku organizácií, ktoré sa tomu venujú? Ako sa im dá pomôcť?

Je ich viacero a s dobrými hmatateľnými výsledkami. Pomohli desiatkam matiek, zachránili život desiatkam detičiek. Sú to najmä projekty Fóra života ako Zachráňme životy a Alexis, ďalej Áno pre život, Zachráňme Kukulíka, ale aj ďalšie. Pozor, toto sú projekty, ale za nimi sú ešte desiatky zariadení, ktoré túto pomoc realizujú. Takže sieť tu je. Ako sa im dá pomôcť? Propagovať ich. Propagácia môže pomôcť dostať sa k viacerým ženám v núdzi a tiež získať zdroje na ďalší rast. Potom väčšia občianska zaangažovanosť vo forme finančnej podpory. A nakoniec zaangažovanosť štátu. Štát chráni svojimi financiami malé mačiatka, staré fasády a iné veci, čo je v poriadku, ale aspoň rovnako by mal chrániť to, čo má najcennejšie, svojich ľudí. Tým chcem povedať, že chýba štátna schéma pomoci tehotným ženám v núdzi. Ale taká schéma, ktorej výsledkom je záchrana života a nie niečo iné!

Akí spíkri/hudobníci vystúpia na Bratislave za život?

Vystúpi mamička s krásnou dcérkou, ktorá bola zachránená jedným z týchto projektov. Už len kvôli tomu sa oplatí prísť. Hrať bude Robo Opatovský a Simona Martausová, o skvelú atmosféru pochodu sa postarajú aj chalani z La3no Cubano so svojimi bubnami. Všetko teraz neprezradím :-), ale osobnosti, ktoré vystúpia, budú veľmi zaujímavé.

Chystáte nejaké prekvapenia?

Pre každé dieťa máme pripravený malý darček a tiež stanovištia a aktivity. Ďalej to bude jedno umelecké prekvapenie, ktoré odhalíme na konci pochodu, je vypálené z hliny. Pre nás negatívnym prekvapením je, že časť výstavy umeleckých fotografii o kráse života od Tonyho Friča, ktorú sme inštalovali na Hviezdoslavovom námestí, niekto zničil. Ale idea žije ďalej.

Minulý rok prišlo 2000 ľudí, na koľko si trúfate dnes?

Stávky, ktoré sme v rámci tímu uzatvorili, sa točia okolo čísla 4000, čiže dvojnásobok minulého roku. Môj odhad je, že to bude podstatne viac.

Môžu vám ľudia do nedele ešte nejako pomôcť?

Najväčšia pomoc bude, ak prídu a vezmú so sebou aj svojich známych a kamarátov, poprípade si pripravia aj transparent poukazujúci na krásu života a potrebu jeho ochrany od počiatku. Potrebujeme dobrovoľníkov, ktorí by pomohli s hladkým priebehom pochodu, s upratovaním, so stageom, atď. Takíto dobrovoľníci sa môžu prihlásiť na www.bratislavazazivot.sk.

Rovnako budeme vďační za každú finančnú pomoc, za každé jedno euro. Je to občianska aktivita financovaná z darov občanov, malých darcov. Z 8 tisícového rozpočtu nám chýba ešte polovica. Prispieť je možné priamo na účet 2926888444/1100 alebo na našej stránke www.bratislavazazivot.sk.

 

Lukáš Obšitník

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *